₺259,99 KDV Dahil
₺339,99 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Yeni Ürün
₺259,99 KDV Dahil
₺339,99 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Yeni Ürün
₺139,99 KDV Dahil
₺169,99 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Yeni Ürün
₺229,99 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Yeni Ürün
₺339,99 KDV Dahil
₺485,00 KDV Dahil
%30 İndirim
%30İndirim
Yeni Ürün

SPOR AYAKKABI SEÇERKEN DİKKAT!

Spor ayakkabı seçimi titizlik isteyen bir süreçtir. Rahatlığı ve şıklığı ile tercih edilen spor ayakkabı modelleri doğru seçilmediği takdirde vereceği rahatlığın yerini rahatsızlık alabilecek, ürün rahat bir şekilde kullanılamayacaktır. Ayaklar insanların en önemli organlarından biridir ve bu nedenle spor ayakkabı gibi seçenekler ile gün boyu rahat ettirilmelidir. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan, özellikle tüm gün ayakta olmayı gerektiren meslek gruplarında çalışanlar için rahat bir ayakkabı öncelikli seçenek olacaktır. Özellikle sportif faaliyetlerde ayaklara binen yük daha da artmaktadır. Bu da spor ayakkabı seçimini daha da önemli hale getirmektedir.

Spor ayakkabı modelleri dendiğinde öne çıkan markalardan biri de Dunlop olmaktadır. Bu yazımızda hem doğru spor ayakkabı seçiminin nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgiler aktarırken, Dunlop ürünlerinin özellikleri hakkında da bilgiler vermek istiyoruz.

Spor Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

İster erkek spor ayakkabı olsun isterse bayan spor ayakkabı , seçim sürecinde bazı kriterleri dikkate almakta fayda olacaktır. Birçok uzman, ayakkabı seçiminin zamanlamasına ilişkin uyarılarda bulunmaktadır. Gün içinde ayak hacminde ciddi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Özellikle ayakta çalışanlar için öğleden sonraları ayaklarda şişmeler meydana gelebilmekte, ayak hacmi genişlemektedir. Sabah saatlerinde, ayakların normal hacminde olduğu dönemlerde alınacak spor ayakkabı , günün ilerleyen saatlerinde ayaklarda meydana gelebilecek hacim değişiklikleri nedeniyle sıkabilmektedir. Bu riski ortadan kaldırmanın yolu ayakkabı alınacağı zaman öğleden sonraların tercih edilmesi olmalıdır.

Spor ayakkabı seçiminde öncelik mutlaka rahatlığa verilmelidir. Alınacak ayakkabı ayağa tam oturmalı, rahat bir yürüyüş imkanı sunmalıdır. Spor ayakkabı ayağı ne tam kavramalı, ne de bol olmalıdır. Her iki durumda da rahat bir kullanım imkanı ortaya çıkmayacaktır. Bunun için ayakkabı denenirken parmaklar uç kısma değecek şekilde ileri itilmeli, arka kısmına parmak girecek kadar boşluk kaldığından emin olunmalıdır.

Erkek Ayakkabı Modelleri Nefes Alabilen Malzemelerden Üretilmelidir

Erkek spor ayakkabı modelleri tercih edilirken nefes alabilme özelliğinin olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Nefes almayan spor ayakkabı modelleri terlemeye yol açabilmekte, bu da ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dunlop markasının ayakların nefes alabilmesine imkan veren modellerinin incelenmesinde yarar olacaktır.

Spor ayakkabı sportif etkinliklerde kullanılmak üzere alınacaksa farklı kriterler ön plana çıkmaktadır. Alınacak ayakkabının sportif etkinliklerin yükünü kaldırabilecek, sporcunun sağlığını koruyabilecek özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir. Yürüyüş ya da koşu için alınacak ayakkabı modelleri mutlaka hafif olmalıdır. Bu sayede ayaklara ekstradan yük binmeyecek, sporcunun performansı daha da artacaktır. Eğer basketbol gibi sportif faaliyetlerde kullanılmak üzere ayakkabı alınacaksa bu kez farklı özellikler ön plana çıkmaktadır. Bu tür modellerde aranması gereken özellik burkulmalara karşı bileklerin yeterince korunup korunmadığı olacaktır. Oyun esnasında sık sık basket atmak için zıplamak zorunda olan sporcunun yere düşüşlerde ayaklarının korunması, burkulmaların yaşanmaması önemli olacaktır. Kullanıcı ayakkabıyı trekking sporlar için alacaksa bu kez de dayanıklılık ve taban gücü ön plana çıkacaktır. Bu tarz ayakkabılarda aranması gereken özellik ise dış etkenlerden etkilenmemesi, sert zeminlere basılması esnasında ayak tabanının zarar görmesini engellemesi olacaktır.

Birden Fazla Spor Ayakkabı Sahibi Olunmalıdır

Spor ayakkabı tutkunlarının dikkat etmesi gereken önemli bir kural da asla tek ayakkabı ile yetinmemeleridir. Ayakkabının da zamana ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Ayakkabı bir gün giyildikten sonra mutlaka bir ya da iki gün dinlendirilmelidir. Bu sayede ayakkabı modelinin varsa terleme kaynaklı ıslaklığı kuruyacak, kullanıcısının sağlığını tehlikeye atmayacaktır. Bu kurala uymak ayakkabının daha da uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Spor ayakkabı modellerini incelemek, Dunlop markasının eşsiz ürünlerine ulaşmak istiyorsanız, DGN sitesi doğru adres olacaktır. DGN internet sitesinde günün trendlerini yakalayabileceğiniz, size şıklık katacak ürünleri bulabilirsiniz.


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR